Konserwacja mebli ogrodowych z różnych materiałów

Meble ogrodowe wiążą się zazwyczaj z dużym wydatkiem. Jednak, w większości przypadków, jest to inwestycja na długie lata. Właściwa konserwacja mebli ogrodowych sprawi, że będą one służyły przez kilka, a nawet kilkanaście sezonów. Jak wybrać odpowiednie meble ogrodowe? Jak konserwować meble ogrodowe, by służyły przez wiele sezonów?. Tym tematom poświęcimy poniższy tekst.

Odpowiednie przechowywanie

Właściwe składowanie poza sezonem to ważny element mający wpływ na przedłużenie życia mebli ogrodowych. Odpowiednie zabezpieczenie mebli ogrodowych w okresie zimowym, kiedy nie są używane, pozwoli uchronić je przed szkodliwym działaniem niskich temperatur czy śniegu.

Przechowywanie mebli metalowych

Wyjątkiem są meble wykonane z metalu – żeliwa lub aluminium, które to są meblami całorocznymi. Mogą spokojnie spędzić zimę w ogrodzie. Są na tyle wytrzymałe, że mróz czy śnieg ich nie uszkodzi. Żeby się nie ubrudziły w trakcie zimy i wiosennych deszczy, warto przykryć je pokrowcem na meble ogrodowe lub plandeką – ułatwi to wiosenne mycie mebli.

Przechowywanie mebli drewnianych i rattanowych

W przypadku mebli drewnianych i rattanowych kwestia składowania wygląda już zupełnie inaczej. Nie ma mowy o pozostawianiu mebli na zimę w ogrodzie. Wymagają one specjalnego miejsca do przechowywania – musi być chłodne, suche i przewiewne. Mebli drewnianych i rattanowych nie wolno przykrywać folią, ponieważ mogłoby to doprowadzić do rozwoju grzybów lub pleśni.

Konserwacja mebli ogrodowych

W zależności od materiału z jakiego są wykonane meble ogrodowe, wymagają one różnej konserwacji. Metalowe są niemalże bezobsługowe, z kolei meble drewniane wymagają większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, by długo wyglądały jak nowe. Zobacz meble ogrodowe z aluminium na tej stronie.

Konserwacja mebli z drewna

Konserwacja mebli z drewnaKonserwacja mebli drewnianych nie jest bardzo skomplikowana, jednak warto poświęcić na nią trochę czasu. Pozwoli to długo cieszyć się meblami o świeżym wyglądzie. Wiosną, meble należy dokładnie wyczyścić. Jeśli powstały jakiekolwiek przebarwienia lub pęknięcia, należy je przetrzeć papierem ściernym. Następnie meble impregnujemy lub lakierujemy. Warto olejować meble drewniane. Olej ochroni drewno przed wilgocią, a dodatkowo doda im błysku i podkreśli naturalny kolor materiału. W przypadku mebli z drewna egzotycznego, należy sięgnąć po specjalny olej przeznaczony do drewna tekowego. Olejowanie wydłuża trwałość i żywotność drewna. Olejować możemy również inne akcesoria ogrodowe wykonane z drewna – piaskownice, donice balkonowe, huśtawki, ławki.

Co składa się na pielęgnację mebli drewnianych?

 • przechowywanie w przewiewnym, chłodnym, suchym miejscu,
 • dokładne czyszczenie przed rozpoczęciem sezonu,
 • szlifowanie pęknięć i przebarwień,
 • impregnowanie, lakierowanie,
 • olejowanie,
 • regularne mycie w trakcie sezonu.

 

Konserwacja mebli z wikliny oraz rattanu

Konserwacja mebli z wikliny oraz rattanuMeble wiklinowe i rattanowe źle znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego wymagają one szczególnej pielęgnacji. Niska odporność na wilgoć oraz wysokie temperatury sprawia, że są to meble idealne do miejsc zadaszonych, takie jak altany, zadaszone tarasy lub ogrody zimowe. Jeśli zdecydujemy się wstawić je do ogrodu, musimy pamiętać o szczególnej ochronie. Meble wiklinowe nie lubią wysokich temperatur i ekspozycji na promieniowanie słoneczne – może to powodować ich kruszenie. . Czyścić należy je wodą z mydłem lub z płynem do mycia naczyń. Po myciu wycieramy meble do sucha.

Porady dotyczące pielęgnacji mebli wiklinowych i rattanowych

 • chronić przed wilgocią,
 • chronić przed źródłami ciepła i promieniowaniem UV,
 • myć wodą z mydłem, a następnie wycierać do sucha,
 • stosować raczej pod zadaszeniem,
 • zimą przechowywać w suchym, chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu,
 • nie przykrywać na zimę folia, meble muszą oddychać.

Konserwacja mebli metalowych

Meble metalowe – żeliwne i aluminiowe, są efektowne i praktyczne. Są również wyjątkowo wytrzymałe. Meble żeliwne narażone bywają na działanie korozji. Za to meble ogrodowe aluminiowe mogą być w ogrodzie cały rok, są wyjątkowo lekkie i nowocześnie wyglądają.

Pielęgnacja mebli żeliwnych

Meble żeliwne narażone są na działanie korozji. Aby temu zapobiec, co jakiś czas należy usunąć powstały na meblach nalot. W tym celu najlepiej użyć drucianej szczotki. Następnie zabezpieczyć meble żeliwne specjalną farbą antykorozyjną, która wypełni ubytki i stworzy warstwę ochronną. Zdecydowanie mniej podatne na rdzę są meble metalowe malowane proszkowo. W tym przypadku warstwa farby jest na tyle szczelna, że ryzyko korozji jest wyraźnie mniejsze.

Bezobsługowe meble ogrodowe z aluminium

Meble aluminiowe mogą stać w ogrodzie przez cały rok. Są wyjątkowo trwałe i odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Często nazywa się je meblami samoobsługowymi. Wystarczy je regularnie myć, aby dobrze wyglądały i cały czas były gotowe do użytku.

Konserwacja mebli technorattanowych

Meble z technorattanu cieszą się dużą popularnością. Dzieje się tak dlatego, że są bardzo lekkie, elegancko wyglądają i są o wiele bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż meble wykonane z tradycyjnego rattanu czy wikliny. Meble z technorattanu nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Co jakiś czas warto przetrzeć je preparatem przeznaczonym do czyszczenia i renowacji tworzywa sztucznego. Przez zimę zaleca się przechowywać je pod zadaszeniem.

Pielęgnacja mebli ogrodowych z plastiku

Meble plastikowe od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Są chętnie wybierane, mimo że są mniej odporne od mebli z drewna czy technorattanu. Są jednak najtańsze spośród wszystkich mebli ogrodowych. Warto wybrać meble plastikowe utwardzane żywicą, są one bardziej wytrzymałe od najtańszych plastikowych mebli i będą łatwiejsze w pielęgnacji. Wystarczy myć je regularnie wodą ze środkiem czyszczącym. Do mycia nie należy używać ostrych środków czyszczących, ani szczotek, gdyż mogłyby porysować miękką powierzchnię mebla. Podczas bardzo mroźnej zimy, warto schować plastikowe meble ogrodowe do ciepłego pomieszczenia. Mróz powoduje łamliwość i kruszenie tworzywa sztucznego.

Konserwacja mebli ogrodowych w skrócie

 • regularne mycie i utrzymywanie w czystości,
 • odpowiednie przechowywanie (oprócz mebli metalowych),
 • malowanie, lakierowanie (oprócz mebli plastikowych),
 • olejowanie (tylko drewniane).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *